BLOG

relaxation-1967892_1920

Gdziekolwiek jesteś… bądź!

„Uważność oznacza bycie skoncentrowanym w określony sposób:

Świadomie, tu i teraz bez wartościowania i osądzania.

Ten rodzaj uwagi, sprzyja czujności i wspiera jasność umysłu, jak również zdolność do akceptacji obecnej chwili taką, jaka jest. Uświadamia nam ona fakt, że nasze życie składa się z całego szeregu chwil. Jeśli większości z tych chwil nie przeżywamy w pełni- omija nas w naszym życiu to, co najcenniejsze, nie dostrzegamy bogactwa i głębi możliwości, które pomagają nam rozwijać się i zmieniać.

Uważność jest prostą i jednocześnie nadzwyczaj skuteczną metodą, by włączyć się w nurt życia, odkryć w sobie mądrość i siły witalne.”

                                                                                              Jon Kabat-Zinn

Oswajanie stresu!… w miejscu pracy

Z ewolucyjnego punktu widzenia to, czego często doświadczamy, a co nazywane jest stresem, stanowi pradawny, biologicznie uwarunkowany, podobny do odruchu mechanizm, znamy jako reakcja walki lub ucieczki.

Fizjologiczne następstwa stresu same w sobie nie są szkodliwe, dopóki po okresach stresu regularnie następują okresy odprężenia. Współcześnie stres stał się dla ludzi problemem, gdyż jest wyzwalany wiele razy w ciągu dnia przez mnogość bodźców, które nie są rozładowywane ani poprzez walkę, ani ucieczkę.

W codziennym życiu stres stanowi ogólne określenie na szereg objawów, jak myśli, uczucia, zachowanie czy reakcje fizyczne. Takie okoliczności jak hałas, presja czasu, kłopoty w związku, z dziećmi lub znajomymi, zmiany w miejscu pracy i wiele innych.

Nie istnieją bodźce, które same w sobie stanowią czynniki wyzwalające stres. To sposób ich postrzegania decyduje o tym, czy są one stresujące, czy nie.

Wyniki badań coraz częściej wykazują, do jakiego stopnia schorzenia są powodowane i potęgowane przez emocje stresowe, zwłaszcza przez gniew, wściekłość, lęk, niepokój czy przygnębienie.

Okazuje się, że uważność jest odpowiednim narzędziem do przełamywania czynników wyzwalających stres. Pomaga też w bieżącym rozwiązywaniu problemów ludzi uwikłanych w problematyczne sytuacje, którzy w efekcie lepiej sobie z nimi radzą.

Zatrzymaj się na chwilę! zauważ gdzie jesteś, po co żyjesz i co Ci umyka.

Aldona Dreger Prokopiuk

Pozostaw komentarz